W ostatnich latach rynek fotowoltaiki w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba instalacji fotowoltaicznych wzrosła kilkukrotnie, co jest wynikiem korzystnych zmian w przepisach oraz coraz niższych kosztów zakupu i montażu paneli słonecznych. Polska z roku na rok poprawia swoje statystyki w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Coraz więcej polskich firm decyduje się na produkcję energii ze słońca, co przyczynia się do redukcji emisji CO2 oraz wykorzystania krajowych zasobów energetycznych.

Czy nasłonecznienie wpływa na działanie fotowoltaiki?

Pomimo różnic klimatycznych pomiędzy poszczególnymi regionami Polski, panele fotowoltaiczne mogą działać efektywnie na terenie całego kraju. Nawet w miejscach o mniejszej liczbie słonecznych dni, technologia ta pozwala na wyprodukowanie energii dla domu czy firmy. Zachodnia część Polski, np. rejon Jeleniej Góry, jest bardziej nasłoneczniona niż wschodnia, jednak nawet na wschodzie kraju kolektory słoneczne są w stanie dostarczyć wystarczającą ilość energii. Ważne jest jednak prawidłowe zaplanowanie i rozmieszczenie paneli, a także dobór odpowiedniej mocy i technologii, tak by instalacja działała optymalnie w danym miejscu.

Wpływ warunków pogodowych na efektywność fotowoltaiki

Choć Polska jest krajem o zróżnicowanym klimacie, panele fotowoltaiczne są tworzone tak, aby działać efektywnie również w trudniejszych warunkach atmosferycznych. Chłodniejsze temperatury są wręcz korzystne dla paneli słonecznych, ponieważ wówczas ich wydajność wzrasta. Problemem mogą być natomiast długotrwałe opady śniegu, które zasłaniają powierzchnię paneli i ograniczają dostęp promieniowania słonecznego, jednakże wymiatanie śniegu z powierzchni paneli pozwala na utrzymanie ich efektywności. W przypadku burz czy gradobicia większość producentów zapewnia specjalne zabezpieczenia, które chronią instalację przed uszkodzeniami.