Pompa ciepła to urządzenie generujące przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do takiego, w którym dominuje wyższa. By było to możliwe, konieczne jest zasilanie jej za pomocą energii cieplnej lub mechanicznej.

Rozróżniamy pompy służące do ogrzewania wody użytkowej i budynków oraz takie przeznaczone wyłącznie do wody. Należy przy tym pamiętać, że urządzenie to jest jednym z trzech najważniejszych elementów złożonej instalacji. Są to:

  • pompa ciepła,
  • źródło górne – czyli instalacja grzewcza, która zazwyczaj ma postać systemu płaszczyznowego (jak np. ogrzewanie podłogowe), rzadziej ogrzewania powietrznego czy klasycznych grzejników,
  • źródło dolne – to właśnie z niego pobierane jest ciepło. Źródłem dolnym może być ziemia, powietrze lub woda.

Charakter źródła górnego i dolnego determinuje wydajność pracy pompy.

Nie ma przepisów, które z góry narzucałyby, jak w przypadku pieców, gdzie powinna być zamontowana pompa ciepła. Warto mieć jednak na uwadze zarówno zdrowy rozsądek, jak i zalecenia producenta odnośnie do danej pompy, a także zasięgnąć wiedzy specjalistów z firmy Demar. Należy pamiętać, że pompę najlepiej jest montować jak najdalej miejsc, w których często przebywamy, szczególnie daleko od sypialni, pokoju dla dzieci czy salonu. Z tego powodu, że urządzenie, mimo że nie jest głośne, to stale pracuje, a więc wydaje regularny dźwięk, który może w dłuższej perspektywie drażnić. Należy jednak wybrać takie pomieszczenie, aby w momencie awarii był do pompy łatwy dostęp. 

Pompa na zewnątrz budynku

Jedną z dwóch grup pomp, jest ta, w której skład wchodzą pompy przeznaczone do montażu zewnętrznego. Takie ulokowanie jest możliwe, ponieważ obudowa zewnętrznej pompy ciepła posiada odpowiednie zabezpieczenie przed wodą, wiatrem i śniegiem, wysoką oraz niską temperaturę i pozostałe warunki atmosferyczne. Pompę montuje się w odległości od 0,3 do 1,5 m od ściany budynku. Brak styczności ze ścianą podyktowany jest warunkami praktycznymi, ponieważ przerwa między pompą a budynkiem, sprzyja dostępowi powietrza do pompy powietrznej. Natomiast czerpnia nie może znajdować się w bliskim otoczeniu drzew, krzewów i innych elementów terenu. 

Pompa wewnątrz budynku

Pompa ciepła montowana w domu jednorodzinnym zazwyczaj posiada kompaktowe rozmiary, jednak jedynie przy ogrzewaniu płaszczyznowym. Dodanie kolejnych elementów do układu wymusza zamontowanie dodatkowych elementów, które wymagają dodatkowej powierzchni. W zależności od budowy domu, pompy ciepła montuje się albo na poddaszu, albo w piwnicy. Montaż na poddaszu sprzyja uzyskaniu odpowiedniego przepływu powietrza, jednak poza sezonem grzewczym znacząco wzrasta temperatura, która powoduje przegrzanie układu i znacząco obciąża sprężarkę. W zimie natomiast woda, która w czasie pracy się skrapla, może zamarzać. Warto przed samym montażem poradzić się specjalisty i wybrać możliwie najlepsze miejsce dla naszej pompy, żeby służyła nam długo i bezproblemowo.