Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, w zależności od konkretnych potrzeb i ograniczeń budżetowych można zastosować kilka rozwiązań, które pozwalają na wymianę powietrza wewnątrz budynku. Do najpopularniejszych metod zalicza się przede wszystkim wentylację grawitacyjną i rekuperację. Zapoznaj się z artykułem, by dowiedzieć się, co charakteryzuje wspomniane rozwiązania. Podpowiadamy, na co warto się zdecydować, jeśli zależy Ci na kontroli jakości powietrza, którym oddychasz.

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna to rodzaj systemu wentylacji, który wykorzystuje naturalną siłę grawitacji do przemieszczania powietrza z jednego obszaru do drugiego. Ten typ systemu jest zwykle stosowany w domach jednorodzinnych i polega na tym, że ciepłe powietrze unosi się, a zimne opada. Ciepłe powietrze jest pobierane z dolnych części domu i wydalane z górnych, takich jak poddasze. Aby zapewnić wystarczającą wymianę powietrza, otwory wentylacyjne są umieszczane zarówno w miejscach wlotu, jak i wylotu. Otwory te umożliwiają kontrolowany przepływ powietrza, który można regulować w zależności od potrzeb domowników.

Czym jest rekuperacja?

Firma Demar z Piechowic koło Jeleniej Góry specjalizuje się w technologii wentylacji zwanej rekuperacją. Jest to rodzaj nowoczesny systemu wentylacji, który wykorzystuje zewnętrzne źródło zasilania do przemieszczania powietrza z jednego obszaru do drugiego. Ten typ systemu pozwala na bardziej precyzyjną kontrolę nad przepływem powietrza. Główną zaletą rekuperacji jest to, że pozwala ona na odzysk ciepła, co oznacza, że część energii zużytej do ogrzania lub schłodzenia przestrzeni może zostać ponownie wykorzystana. Ponadto systemy rekuperacji są bardzo wydajne i mogą zapewnić lepszą jakość powietrza.