Jesień i zima to niewątpliwie bardzo urokliwe pory roku. Jednakże ich czar bardzo szybko pryska, jeżeli jesteśmy właścicielami nieruchomości, którą trzeba ogrzewać wyłącznie we własnym zakresie. Aktualny wzrost cen skutecznie spędza sen z powiek Polaków, a poszukiwanie rozwiązań pozwalających na zgromadzenie oszczędności, wydaje się coraz trudniejsze. Jeżeli szykujemy się do budowy nowego domu lub planujemy remont już istniejącego, warto zastanowić się nad tym, które instalacje grzewcze gwarantują najniższe rachunki za ogrzewanie. Postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Typy systemów ogrzewania, a koszty

Obecnie na rynku mamy dostęp do szerokiego wachlarzu rozwiązań i systemów grzewczych, a wybranie tego „właściwego” jest nie lada rozterką. Systemy grzewcze dzielą się na pięć głównych rodzajów, które opierają się na podziale według paliwa, jakim są one zasilane.

Pierwsza grupa to systemu ogrzewania gazowego. Sercem instalacji gazowej jest kocioł – kondensacyjny jest nieco droższy, natomiast pozwala on na wydajniejsze zużycie paliwa, jakim jest gaz. Koszty ogrzewania to wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych w skali miesiąca. Ogrzewanie zasilane paliwem stałym opiera się na pracy pieców zasypowych lub modeli wyposażonych w podajnik, dla których paliwem jest węgiel, ekogroszek, pellet lub drewno. Ze względu na niską ekologiczność rozwiązania, coraz częściej zastępuje się je instalacjami, które są bardziej przyjazne środowisku. Koszty ogrzewania paliwem stałym to średnio od 1,2 tys. do 2 tys. zł za sezon. Popularnością cieszą się także pompy ciepła, które dzielimy na pompy powietrzne, gruntowe lub powietrzno-gruntowe. Jest to bardzo nowoczesny, ekologiczny i wydajny sposób ogrzewania, który niesie ze sobą niskie koszty utrzymania – szczególnie w przypadku, gdy pojawiają się w towarzystwie paneli słonecznych. Do instalacji elektrycznych zalicza się ogrzewanie akumulacyjne, konwekcyjne, czy też kotły elektryczne. Ze względu na niską wydajność i wysokie koszty polecane raczej jako dodatkowe źródło ciepła, aniżeli główny system ogrzewania. Systemy hybrydowe to połączenie ogrzewania elektrycznego z wybraną pompą ciepła lub instalacją fotowoltaiczną. Jest to zdecydowanie najkorzystniejsza opcja, jeżeli chodzi o miesięczne koszty ogrzewania.

Niski koszt instalacji, czy mniejsze rachunki za ogrzewanie?

Na początku warto zastanowić się, co jest istotniejsze – niskie koszty instalacji, czy mniejsze rachunki za ogrzewanie? Przykładowo, system gazowy cechuje się niższymi kosztami instalacji (ok. 8-12 tysięcy zł), natomiast wysokimi rachunkami za paliwo, jakim jest gaz. Z drugiej strony mamy możliwość wyboru instalacji droższych w montażu, ale pozwalających cieszyć się niskimi miesięcznymi opłatami. Doskonałym przykładem jest hybrydowy system ogrzewania – początkowy koszt waha się w granicach od 30 do 60 tysięcy złotych, ale pozwala na ograniczenie wysokości rachunków do minimum.