Pompą ciepła nazywana jest instalacja grzewcza, pozwalająca na pozyskiwanie ze środowiska odnawialnej energii, której źródło odnajduje się w powietrzu, wodach podziemnych lub gruncie. Otrzymane ciepło oddawane jest bezpośrednio do kaloryferów lub systemu ogrzewania podłogowego. Jest to rozwiązanie pozwalające na obniżenie rachunków za ogrzewanie pomieszczeń oraz wody użytkowej.

Zapoznaj się z tekstem, by poznać zalety pompy ciepła oraz dowiedz się, czy technologia ta sprawdzi się w połączeniu z fotowoltaiką.

Jak działa pompa ciepła?

Zasada działania pompy ciepła opiera się na technologii ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej bez konieczności spalania paliwa grzewczego. Funkcjonowanie pompy możliwe jest dzięki efektowi J. Thompsona, który polega na procesach termodynamicznych umożliwiających przenoszenie ciepła z gruntu, wód podziemnych lub powietrza do pomieszczeń. Transport ten zasilany jest energią elektryczną dostarczaną z zewnątrz lub pozyskiwaną z własnego źródła, jakim może być instalacja fotowoltaiczna.

Czym jest fotowoltaika i dlaczego warto w nią zainwestować?

Fotowoltaika to technologia pozyskiwania darmowej energii elektrycznej z odnawialnego źródła, jakim są promienie słoneczne. Jest to tzw. zielona energia, która pozwala na zasilenie urządzeń w domostwie przy jednoczesnym ograniczeniu śladu węglowego człowieka. Fotowoltaika wytwarza energię elektryczną niezbędną do prawidłowego działania pompy ciepła, zmniejszając tym samym koszt jej pracy do minimum.

Synergia pompy ciepła oraz fotowoltaiki stanowi świetne rozwiązanie pozwalające na redukcję odpadów i spalin trafiających do atmosfery, a przede wszystkim obniżenie kosztów ogrzewania domu oraz wody użytkowej. Warto pamiętać również o innych zaletach, do których zaliczyć można samoobsługowość,  wygoda, czy też brak konieczności budowy komina, instalowania pieca i zakupu dodatkowego opału.

Warunkiem niezbędnym do efektywnej pracy pompy ciepła jest nieprzerywana dostawa energii elektrycznej – konieczne jest więc prawidłowe wykonanie instalacji fotowoltaicznej, której odpowiednia moc pozwoli zapewnić skuteczne ogrzewanie domu oraz ciągłe zasilanie pozostałych urządzeń elektronicznych.